Kredyt studencki

Jedenaście lat temu w 1998 roku profesor Leszek Balcerowicz chcąc umożliwić wielu studentom naukę na wyższych uczelniach zainicjował wprowadzenie kredytów studenckich. Jest to niezwykle popularna forma zaciągania kredytów, ponieważ dopłatę do oprocentowania uzyskujemy z budżetu państwa.

Jakie musimy spełniać warunki, aby ubiegać się o kredyt studencki?

Aby móc ubiegać się o kredyt nie musimy kontynuować swojej nauki tylko i wyłącznie w państwowych uczelniach wyższych, bowiem osoby kontynuujące swoją naukę w placówkach niepaństwowych, a także w trybie wieczorowym i zaocznym również mogą ubiegać się o ten kredyt.

Wyszczególnijmy, zatem wszystkie kryteria osób ubiegających się o kredyt:

  • Studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia
  • Uczestnicy studiów doktoranckich
  • Słuchacze i studenci Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, będący osobami cywilnymi
  • Słuchacze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej będący osobami cywilnymi

Okres czasu, na jaki udzielane są kredyty

Kredyt studencki- nazwa mówi sama za siebie, że kredyt ten jest przyznawany tylko i wyłącznie na okres studiów i wypłacany jest regularnie przez okres maksymalnie 6 lat (4 lata w przypadku studiów doktoranckich). Studenci swój kredyt otrzymują przez 10 miesięcy w roku, czyli przez okres trwania roku akademickiego.

Najniższa miesięczna transza oscyluje w granicach 400zł z kolei najwyższa wynosi aż 2, 500zł. Z obserwacji wynika, iż co roku kwota ta radykalnie rośnie, co analogicznie oznacza, że coraz więcej studentów otrzymujących kredyt ma stabilną sytuację życiową, a jego poręczyciele cechują się wysokimi dochodami.

Jak spłacamy kredyt?

Dzisiejsze preferencyjne warunki umożliwiają początek spłaty kredytu studenckiego dopiero w 2 lata po zakończeniu studiów. Okres ten jest okresem sprzyjającym, gdyż ponad 80% młodych ludzi w tym czasie rozpoczyna swoją zawodową pracę, a tym samym mogą zacząć spłacać swoje zadłużenie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę kredytu (pierwsze 2 lata) nie poniesiemy z tego tytułu żadnych odsetek.

Podsumowanie—najważniejsze korzyści

  • Kredyt przyznawany jest studentom studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych i doktoranckich
  • Najniższa miesięczna transza to 400zł, a największa 2, 500zł
  • Rozpoczęcie spłaty kredytu dwa lata po zakończeniu studiów
  • Brak odsetek w przypadku spłaty w trakcie nauki i do dwóch lat po jej zakończeniu
  • Niskie oprocentowanie (lub jego brak)
  • Szczęśliwcy (czytaj Ci najlepsi) mogą liczyć na umorzenie kredytu

2 komentarze do wpisu „Kredyt studencki”

  1. Jak ja studiowałam to makaron ze serem się jadło, a w przypływie gotówki kupowało się mrożonki w sklepie np. pierogi z mięsem- to było dopiero burżuazja :-)
    A tak całkiem na serio, kredyt dla studentów to dobra myśl, ponieważ, tych co na nich będzie w przyszłości stać (zamożni rodzice, ustabilizowana sytuacja życiowa itp.) mogą się o niego postarać. No zawsze pozostaje jeszcze zakuwanie i staranie się o stypendium :)

  2. Studenci mają naprawdę rewelacyjne udogodnienia, ale i tak narzekają na brak kasy.
    Kilka lat temu sama byłam studentką, niestety wtedy myśl o zaciągnięciu kredytu nawet mi się nie śniła. Za to wiem jak smakują zupki chińskie i makaron z cukrem :))
    Ach…..co to były za czasy :))

Dodaj komentarz