Finanse firmy

Jaka księgowość dla nowej firmy?


Zakładając nową firmę stajemy przed ważnym lecz trudnym wyborem, komu powierzyć sprawy księgowe naszej spółki. Decyzja ta zależy zarówno od wielkości firmy, ilości jej pracowników, jak i branży w której działa – determinującej specyfikę księgowań oraz ilość dokumentów generowanych co miesiąc. Ponadto, nawet jeśli dokonamy już wyboru, zrekrutowanie godnej zaufania księgowej czy zatrudnienie rzetelnego, profesjonalnego biura rachunkowego, stanowi zazwyczaj kolejne wyzwanie. Jak się zatem do tego zabrać…

Jakie mamy opcje
W przeszłości zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem było zatrudnienie etatowego pracownika, który zajmował się sprawami podatkowymi, księgowymi i kadrowymi. Bez wątpienia taka opcja ułatwia przepływ dokumentów i informacji między kierownikiem a księgowością, jak również daje pozorne poczucie bezpieczeństwa, gdyż dokumenty nie są wyprowadzane na zewnątrz firmy. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe, co w przypadku małych firm i mikroprzedsiębiorstw kompletnie się nie opłaca. Dlatego też w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obserwujemy dynamiczny rozwój outsourcingu usług księgowych. Z każdym rokiem powstają dziesiątki biur rachunkowych, oferujących coraz to nowsze usługi. Z jednej strony jest to zjawisko korzystne, gdyż pobudza konkurencyjność i obniża ceny, z drugiej jednak jakość oferowanych usług niektórych podmiotów pozostawia wiele do życzenia, co sprawia, że spośród dziesiątek podobnych ofert bardzo trudno wybrać uczciwą i sensowną propozycję. Mimo wszystko warto….Dla małych i średnich firm niekiedy jest to jedyne rozwiązanie, które pozwala zredukować koszty nawet do kilku tysięcy zł miesięcznie. Ponadto, jak podkreśla Pan Krzysztof Truchel Prezes Zarządu Danks ECDP S.A., pracownicy dobrego biura rachunkowego mają dużą wiedzę i doświadczenie, które zdobyli w pracy dla firm z różnych sektorów i branż, dlatego doskonale radzą sobie w przeróżnych sytuacjach, które mogłyby zaskoczyć niejedną etatową księgową. Zatrudniając księgową musimy również zakupić odpowiednie, dość kosztowne oprogramowanie. Natomiast w przypadku biura rachunkowego w ramach podstawowej usługi coraz częściej otrzymujemy dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań IT, umożliwiających np. podgląd naszych dokumentów online lub przesyłanie faktur drogą elektroniczną.

Trzecią – najnowszą i szybko rozwijającą się propozycją jest księgowość internetowa – przede wszystkim tania i wygodna, lecz skierowana jedynie do wąskiej grupy (bardzo małych) firm. Jej największym mankamentem jest fakt, że księgowaniami zajmuje się sam klient i to on odpowiada za popełnione błędy. Aplikacje internetowe, przeliczają jedynie wprowadzane przez niego dane, tworząc na ich podstawie deklaracje, itd. Biura rachunkowe posiadają odpowiednie ubezpieczenie OC, natomiast księgowość internetowa nie stanowi biura rachunkowego w rozumieniu prawa, więc oficjalnie za księgowość odpowiada księgujący. Cena dostępu do serwisu księgującego nie przekracza 40 złotych, jednak wymaga od nas czasu i zaangażowania, które lepiej poświęcić na rozkręcanie kluczowego biznesu. Usługa skierowana jest do mikroprzedsiębiorstw i małych firm.

Nie aż taki trudny ten wybór…
Księgowość internetowa sprawdzi się w przypadku działalności jednoosobowych czy bardzo małych przedsiębiorstw, wymaga jednak samodzielnego księgowania i ponoszenia odpowiedzialności za błędy. Zatrudnienie księgowego to przede wszystkim duży wydatek, którego można uniknąć wybierając biuro rachunkowe. Jeśli starannie wybierzemy biuro zwracając uwagę na wymagane ubezpieczenia, certyfikaty, kwalifikacje pracowników i warunki współpracy, będziemy mogli skupić się na rozwijaniu „core businessu”, a przecież w prowadzeniu firmy właśnie o to chodzi…

Finanse firmy
Składki ZUS w maju 2013
Finanse firmy
Czy można sprzedać przedmiot leasingu?
Księgowość
Księgowość – Tax Care
 • Anna

  AnnaAnna

  Author

  Różnie jest z tymi księgowymi…

  Osobiście polecam firmę Future Group : >


 • Bartek

  BartekBartek

  Author

  Dla mnie tradycyjna księgowa okazała się za droga, więc jak tylko pokonałem pierwszy strach i poczułem się trochę pewniej, przerzuciłem się na szybkafaktura.pl i nie żałuję. Wystarczy kliknąć i na ekranie własnego laptopa widzisz wszystkie papiery firmy – KPiR, rachunki, koszty. Każdą fakturę możesz dopisać i wygenerować wszędzie, a to dla mnie ważne, bo stale jestem w trasie.