Jak założyć papierowy portfel Bitcoin (BTC)?

Jeżeli zakup bitcoinów traktujesz jako inwestycję na przyszłość, będziesz musiał zdecydować o sposobie ich przechowywania, a najbardziej bezpieczną metodą jest założenie papierowego portfela bitcoin. Jak to zrobić, przeczytasz w poniższym poradniku. Poradnik opisuje metodę nie najszybszą metodę tworzenia papierowego portfela bitcoin, ale metodę najbezpieczniejszą.

Co Ci będzie potrzebne?

  • Komputer z dostępem do Internetu
  • Drukarka
  • Papier i nożyczki

Krok 1

Uruchom przeglądarkę i wejdź na stronę https://www.bitaddress.org. Strona niestety nie ma polskiej wersji językowej, ale osoby znające język angielski nawet w stopniu podstawowym powinny poradzić sobie z jej obsługą.

bitaddress

Krok 2

Zapisz stronę na swój lokalny komputer.

W Firefox robimy to poprzez kliknięcie ikonki Menu w prawym, górnym rogu okna przeglądarki, a następni ikonki „Zapisz stronę”.

Zapisz stronę Firefox

W przeglądarce Google Chrome wygląda to podobnie. Klikamy ikonkę Menu w prawym górnym rogu, obok paska przeglądarki, następnie wybieramy opcję „Więcej narzędzi > Zapisz stronę jako…”. Możemy też użyć skrótu klawiszowego Ctrl + S.

Zapisz stronę Chrome

Krok 3

Zlokalizuj plik strony https://www.bitaddress.org na lokalnym dysku. Rozłącz Internet i otwórz plik w wybranej przeglądarce. Dlaczego należy rozłączyć internet? Jest to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa, żeby już w momencie generowania naszego portfela papierowego bitcoin, jego dane nie wpadły w niepowołane ręce.

otwórz plik

Krok 4

Po otwarciu pliku, należy tak długo jeździć kursorem myszki po ekranie, aż wskaźniki pokażą 100% unikalności losowo wygenerowanych znaków.

Bitaddress

Krok 5

Zaraz po uzyskaniu 100%, powinniśmy otrzymać poniższy obraz w oknie przeglądarki.

pojedynczy portfel bitcoin

Krok 6

Przełączamy opcję na Paper Wallet. Domyślnie strona wygeneruje nam 3 portfele, jeżeli chcemy ich mniej lub więcej, zmieniamy liczbę w opcji Addresses to generate. Graficzne tło widoczne na naszym portfelu możemy ukryć przy pomocy opcji Hide Art?, zwiększy się wtedy czytelność naszego portfela.

Papierowy portfel Bitcoin

Krok 7

Tak wygenerowany portfel należy teraz wydrukować, wyciąć i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Jeżeli, w którymś kroku zapisałeś plik graficzny na dysku, pamiętaj, aby go skasować, jak sama nazwa wskazuje, papierowy portfel służy do przechowywania bitcoinów na papierze.

Portfel papierowy Bitcoin

Przygotowany portfel jest gotowy do użycia. Możesz już przelewać bitcoiny na swój Bitcoin Address. Jeżeli będziesz chciał wypłacić bitcoiny (BTC), możesz to zrobić przy pomocy Private Key. Dobrze jest przygotować sobie również drugą kopię naszego portfela, aby w przypadku zgubienia lub zniszczenia pierwszej mieć dostępną zapasową.

Opcja BIP38 Encrypt

BIP38 Encrypt jest opcją podwójnej weryfikacji, możemy w ten sposób dodatkowo zaszyfrować nasze klucze prywatne za pomocą dodatkowego hasła, które tylko my będziemy znali. Możemy dzięki temu dodatkowo zmniejszyć ryzyko utracenia środków z portfela. Nawet jeżeli nasz Privet Key zostanie wykradziony, to bez znajomości hasła nikt nie będzie w stanie wykraść naszych bitcoinów (BTC). Niestety, gdy to nam zdarzy się zapomnieć to hasło, również nie będziemy w stanie odzyskać środków.

Zalety i wady portfela papierowego Bitcoin

Zalety:

  • Taki portfel może posłużyć jako prezent, wystarczy zasilić go bitcoinami i podarować wybranej osobie.
  • Jest łatwy do przenoszenia, możemy go w łatwy sposób przenieść w bezpieczne miejsce.
  • Jedynym sposobem na stracenie bitcoinów jest zgubienie portfela lub skradzenie go.
  • Łatwo jest go założyć i założenie jest bezpłatne.
  • Łatwo go przechowywać

Wady:

  • Papier nie jest wieczny, ale w zależności od sposobu przechowywania może wytrzymać wiele lat.
  • Jeżeli ktoś ukradnie Ci portfel i nie był zaszyfrowany hasłem (BIP38), stracisz swoje bitcoiny.

Jak zasilić papierowy portfel Bitcoinami?

Po pierwsze należy bitcoiny kupić. Możemy to zrobić rejestrując się na giełdzie Bitbay. Jest to polska giełda, na której po rejestracji możemy kupić bitoiny za złotówki.

Gdy już nabędziemy bitcoiny, możemy je przelać podając nasz Bitcoin Address, lub skanując kod QR widoczny na naszym portfelu.

.

Na dole naszego portfela znajdziemy miejsce na zapisanie liczby przelanych bitcoinów na portfel (bitcoin Amount), ma to sens jeżeli zasilamy portfel jednorazowo i kwota na portfelu będzie niezmienna.

Bitcoin amount

Saldo swojego portfela możesz również sprawdzić na stronie https://blockexplorer.com/.

Jak przelać bitcoiny z papierowego portfela Bitcoin?

Jeżeli chcemy np. sprzedać nasze bitcoiny zgromadzone na papierowym portfelu. Będzie do tego potrzebny nam portfel w aplikacji. Może to być aplikacja na PC lub Android.

W aplikacji podajemy adres portfela bitcoin, na który chcemy przelać środki, a następnie podajemy nasz klucz prywatny lub skanujemy kod QR w celu potwierdzenia przelewu.

Klucz prywatny

Dodaj komentarz