Jak wybierać lokaty?

autorem artykułu jest Zbigniew Łabęcki

Jeszcze dość niedawno w ofertach Banków można było znaleźć depozyty z oprocentowaniem 8%, a nawet 9%. Z uwagi na spadek stóp procentowych, spadły również niestety oprocentowania lokat, niemniej jednak standardowe lokaty bankowe wciąż są ciekawą formą bezpiecznego oszczędzania środków. Banki ciągle konkurują ze sobą proponując nam w swych materiałach reklamowych wysokie oprocentowanie lokat posiadanych w ofercie. Często zdarza się, że klienci są przyciągani wysokim oprocentowaniem lokat promocyjnych, progresywnych czy strukturyzowanych, dowiadują się już w samych placówkach, że proponowane oprocentowanie obwarowane jest wieloma warunkami, a rzeczywista stopa znacznie odbiega od tego co zostało przedstawione w materiałach reklamowych.

W lokatach progresywnych oprocentowanie zależne jest od okresu oraz kwoty jaką możemy zdeponować. Gdzie często stosowaną praktyką jest naliczanie w pierwszym okresie znacznie niższego oprocentowania, by z biegiem czasu systematycznie rosło, aż do reklamowanego poziomu.

Lokaty strukturyzowane to w pewnym sensie inwestowanie w pewien, jak to potocznie się mówi „koszyk” produktów. Często są to akcje, czy wybrane produkty z giełdy towarowej. Jako plus takich lokat można wskazać całkowite bezpieczeństwo włożonego kapitału, do minusów brak pewności zysku. Niemniej jednak jest to produkt bardzo ciekawy oraz często wybierany przez klientów którzy niedawno jeszcze inwestowali w fundusze.

Oprocentowanie lokaty to podstawowy wyznacznik brany pod uwagę przez klienta choć częstym pytaniem w czasach kryzysu jest również gwarancja przez BFG oraz skutki zerwania depozytu przed terminem jego zapadalności.

Dobrze jednak przed wyborem lokaty dobrze zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat regulaminu oraz dodatkowych „haczyków” by potem nie żałować wyboru. Wiele serwisów internetowych poświęconych bankowości przygotowuje aktualne rankingi oraz propozycje najlepszych na rynku lokat. Dzięki zdobytej na takim portalu wiedzy zawsze możemy poczuć się pewniej przy wyborze oferty z rynku, a gdy będziemy dalej się wahać najlepszym rozwiązaniem jest osobista wizyta w kilku Bankach i dokładne dopytanie o szczegółu reklamowanego depozytu.


DomowyBankier.pl – Świeże informacje ze świata Bankowości i Finasnsów
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj komentarz