Bankowość

Indywidualne Konta Emerytalne


Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) stanowią trzeci filar reformy emerytalnej i cieszą się obecnie co raz większym zainteresowaniem klientów. Wynika to głównie z faktu, że oszczędności zgromadzone na IKE nie podlegają tzw. „podatkowi Belki”, który oznacza konieczność przekazania 19% wypracowanych zysków na rzecz Skarbu Państwa. Indywidualne Konta Emerytalne to jedyna indywidualna forma oszczędzania zwolniona z tego podatku.

Oszczędności można gromadzić na jednym koncie w funduszu inwestycyjnym, domu maklerskim, banku lub ZUSie. Wpłaty nie mogą przekroczyć 1,5 – krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce na danych rok. Jednak w odróżnieniu od innych form oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę, środki zgromadzone na IKE można wypłacać w dowolnym momencie. Indywidualne Konta Emerytalne mają też inną dodatkową zaletę. Są one znacznie wyżej oprocentowanie niż tradycyjne rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe. Przynoszą też więcej zysków niż lokaty długoterminowe.

Należy podkreślić, że każdy człowiek może posiadać tylko jedno Indywidualne Konto Emerytalne, ale może je dowolnie przekształcać i przenosić między różnymi instytucjami.


include ‚/home/ledo13/public_html/e-banki/e-banki/oferta/mbank/ike1.php’;
include ‚/home/ledo13/public_html/e-banki/e-banki/oferta/mbank/ike2.php’;

 • johny

  johnyjohny

  Author

  heh widac jak sloma komus wychodzi z butow ;)
  strzala pomylil II filar z III filarem wyglaszajac swoje zale w stosunku do darka i magdy, gratuluje poczucia humoru :D


 • Do strzala

  Do strzalaDo strzala

  Author

  uzasadnij swój komentarz dlaczego uważasz że magda i darek źle ulokowali pieniądze?


 • strzala

  strzalastrzala

  Author

  ja polecam kazdemu zajrzec na strone Komisji Nadzoru Finansowego -> emerytury -> notowania ofe -> stopy zwrotu 3 letnie… milej lektury. magdzie i darkowi wpsolczuje ulokowania pieniedzy w tych funduszach – grupach kapitalowych… no a oldze to juz nic nie powiem. PZU nalezy do holenderskiej firmy Eureko B.V. … szkoda ze do dzis naciagaja ludzi na ta stara spiewke o Polskości i patriotyzmie…


 • Olga

  OlgaOlga

  Author

  Ja ma IKE w PZU stawiam na profesjonalizm i bezpieczeństwo ulokowanych pieniędzy.


 • Darek

  DarekDarek

  Author

  Polecam Commercial Union bo mają dobre wyniki nawet w tym ciężkim czasie.


 • Magda

  MagdaMagda

  Author

  Mam założony IIIFILAR w ING i jak dotad nie narzekam. Moge nawet powiedzi ze całkiem dobrze sobie radza w tym czasie kryzysu.