Kredyty

Banki ignorują święta Bożego Narodzenia


Worek bankowego Mikołaja jest niemal pusty. Zamiast rywalizacji o zainteresowanych kredytem, po raz pierwszy od lat w grudniowych doniesieniach banków przeważają informacje zachęcające do zainteresowania się funduszami inwestycyjnymi czy nowymi lokatami. Większość unika nawet świątecznych graficznych akcentów na stronach internetowych związanych z pożyczkami gotówkowymi czy kartami. – Nie chcemy, aby święta dodatkowo rozbudzały potrzeby kredytowe Polaków – słychać w bankach, które same czekają na prezenty w postaci naszych lokat.

Zniknęły świąteczne nagrody i loterie

Brakuje nawet nastroju do zabawy. Loterie oraz gadżety oferowane powszechnie przy okazji Bożego Narodzenia AD 2008 należą w tym roku do rzadkości. Loterie dla klientów płacących kartami, które można powiązać z przedświątecznym szałem zakupów, przygotowali jedynie mBank i Lukas Bank. Wraz z MasterCardem nagrody za płatności kartami losują m.in. Alior i Spółdzielcza Grupa Bankowa, a z Visą m.in. Bank BGŻ. Jednak w przypadku zarówno MC jak i Visy promocja transakcji bezgotówkowych nie jest ściśle powiązana z Gwiazdką. MasterCard nagradza voucherami na wyjazd do RPA, a Visa wyjazdem na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver. Wyjątkiem okazał się Citi Handlowy. Bank doskonale wpisał się w bożonarodzeniowy nastrój i dla swoich klientów urządził konkurs na świąteczną animację. Konkursowe prace na stronie www.zablysnijnaswieta.pl można zamieszczać do 31 grudnia. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 20 tys. zł. A dwaj laureaci dostaną po 5 tys. zł.

Świąteczne kredyty przede wszystkim dla swoich klientów

Specjalne oferty kredytowe z okazji Bożego Narodzenia przygotowali jedynie Kredyt Bank, Citi Handlowy, Euro Bank, Bank Pocztowy, Deutsche Bank oraz banki spółdzielcze z grupy BPS .

W Citi Handlowym promocja na kredyty gotówkowe trwa do końca roku. Na Gwiazdkę można dodatkowo dostać 1 proc. pożyczonej kwoty. Bank chwali się, że dla aktywnego klienta rata dla rocznej pożyczki na 5 tys. zł może wynieść 464 zł. Ale jest warunek, trzeba mieć już w banku konto.

Mało czasu zostało już na skorzystanie ze świątecznej promocji w Kredyt Banku. Oferta kończy się w piątek 11 grudnia. Bank zachęca: „Weź kredyt, spełnij marzenia, a Mikołaj niech sobie odpocznie”. Podobnie jak w Citi Handlowym, ulżenie Mikołajowi jest możliwe pod warunkiem, że ma się w banku ROR. Ale w przeciwieństwie do Citi, Kredyt Bank wyjdzie też na przeciw osobom, które dopiero zdecydują się założyć konto. Od gwiazdkowej pożyczki klient nie zapłaci prowizji, a jego rata dla kwoty 5 tys. zł wziętej na rok wyniesie 451 zł.

Prezenty rozdaje też Euro Bank, ale trzeba sobie na nie zasłużyć terminowym spłacaniem rat. Po uregulowaniu raty bank zwraca różnicę odsetek między oprocentowaniem standardowym a promocyjnym. Na spłacie kredytu rocznego na 5 tys. zł, miesięcznie rzetelny klient może zaoszczędzić w ten sposób blisko 20 zł. Jego ostateczna rata wyniesie 475 zł zamiast niecałych 495 zł.

Z kolei Bank Pocztowy promuje przed świętami Bożego Narodzenia internautów. Klienci, którzy do 22 grudnia złożą wniosek o kredyt przez internet nie zapłacą prowizji za jego uruchomienie. Drugi warunek to minimalne dochody nie niższe niż 677 zł netto. Bank deklaruje też, że przy kwotach do 5 tys. zł do uzyskania pożyczki wystarczy dowód osobisty, co obecnie jest rzadkością.

Banki spółdzielcze z grupy BPS proponują do końca grudnia Kredyt Bezpieczna Gotówka bez prowizji z oprocentowaniem 9 proc.

Deutsche Bank PBC pod hasłem „Zima ścina oprocentowanie kredytów” do końca roku przedłuża promocję kredytu gotówkowego, motoryzacyjnego i remontowego. Oprocentowanie kredytów z opcją ubezpieczenia w kwotach od 15 do 25 tys. zł wynosi 8,5 proc. Są warunki: z oferty mogą skorzystać osoby, których dochody wynoszą min. 2500 zł netto, a wymienione oprocentowanie otrzyma osoba, która wykupi pakiet ubezpieczeń.

Promocja ruchu na kartach tylko w trzech bankach

DB PBC postawił też na przedświąteczne zakupy na kartę kredytową. Karcie dedykowany jest katalog, z którego prezenty dla posiadaczy kredytówki DB PBC sprzedawane są z rabatem. Później płatność za nie można rozłożyć na 24 miesięczne raty, lub dwa razy do roku skorzystać z miesięcznych wakacji od spłaty zadłużenia. Nordea Bank w prezencie dla klientów ma 7 proc. zniżkę na zakupy przez system PayByNet w internetowym sklepie Merlin.pl.

Karty płatnicze przed świętami idą w ruch jak rzadko kiedy w roku. Dla klientów mBanku transakcje bezgotówkowe stały się sposobem na wygranie prezentów: samochodu lub laptopów, telefonów i iPodów. Loteria potrwa do 28 lutego, aby w niej uczestniczyć, trzeba się zarejestrować.

Loterię zorganizował też Lukas Bank. Wygrane to m.in. telewizory i bony towarowe. W losowaniu nagród biorą udział wyłącznie dokonujący transakcji kartami kredytowymi MasterCard Gold i MasterCard Furora. Wystarczy raz się zarejestrować, a każda transakcja do 31 stycznia 2010 r. będzie brała udział w losowaniu.

Zrób prezent bankowi i załóż lokatę albo ROR

Jednak tym, których kryzys odstraszył od zaciągania kredytów i bardziej myślą o oszczędzaniu i inwestowaniu, banki mają wiele więcej do zaoferowania. M.in. o sukcesach swojego TFI donoszą Pekao i Noble Bank. O sprzedaży jednostek nowych funduszy informuje Alior Bank, a o nowych lokatach: jednodniowej i strukturyzowanej – mBank. Nowe konto oszczędnościowe zachwala Meritum Bank, Millennium – lokatę inwestycyjną, a zwykłą 3-miesięczną na 6 proc. – Polbank. Allianz zachęca do atrakcyjniejszej niż wcześniej poliso-lokaty na 7 proc. Sporo jest też informacji o ROR-ach. ING Bank Śląski kusi np. rabatami w programie bankujesz-kupujesz pod warunkiem założenia konta internetowego.

Halina Kochalska,
Analityk Gold Finance

Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność.

Kredyty
Kredyt SMS
Kredyty
Czym jest zdolność kredytowa oraz jak ją poprawić?
Kredyty
Rządowy program RODZINA NA SWOIM
There are currently no comments.